PRD-3DY0-110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-3DY0-110
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 110V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 277VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 18.2 mA
Coil Resistance 6.05 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 11 VDC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 110VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 82.5 VDC