PRD-4AG0-240
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-4AG0-240
Description:
RELAY GEN PURPOSE 30A 240V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage -
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 43 mA
Coil Resistance 1.2 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 24 VAC
Product Status Obsolete
Contact Form -
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 240VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 204 VAC