PRD-7AH0-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-7AH0-120
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 120V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 85 mA
Coil Resistance 290 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 12 VAC
Product Status Active
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Relay Type General Purpose
Series PRD
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 120VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 102 VAC