PRD-7AY0-240
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-7AY0-240
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 43 mA
Coil Resistance 1.2 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 24 VAC
Product Status Active
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 240VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 204 VAC