PRD-7AY0-480
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-7AY0-480
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 480V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 45°C
Switching Voltage 240VAC - Nom
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 22 mA
Coil Resistance 4.5 kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 48 VAC
Product Status Last Time Buy
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 480VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 408 VAC