PRD-7DH0-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PRD-7DH0-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 80°C
Switching Voltage 125VDC - Nom
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 169 mA
Coil Resistance 71 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 40 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 9 VDC