PRD30-25DN
Autonics
Product No:
PRD30-25DN
Manufacturer:
Autonics
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 25MM CYL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (TA)
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable Leads
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Sensing Distance 0.984" (25mm)
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series PRD
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V