PRG.M0.4GL.LC52R
LEMO
Product No:
PRG.M0.4GL.LC52R
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating Polysulfone (PSU)
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 8A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert M04
Mfr LEMO
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material -
Features Backshell
Primary Material Plastic
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -50°C ~ 150°C