PRPC030SAAN-RC
Sullins Connector Solutions
Product No:
PRPC030SAAN-RC
Description:
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Connector Type Header, Breakaway
Contact Material Brass
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 30
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post Flash
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.448" (11.39mm)