PRS14R-40125-503A3
Bourns Inc.
Product No:
PRS14R-40125-503A3
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter -
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Number of Turns 1
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Temperature Coefficient -
Mounting Type Through Hole
Rotation 300°
Product Status Active
Power (Watts) 0.05W, 1/20W