PSA.1E.250.CTLC50Z
LEMO
Product No:
PSA.1E.250.CTLC50Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN COAX RCPT STR 50 OHM SOLDER
User Guide
Center Contact Plating Gold
Dielectric Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Contact Material Beryllium Copper
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Mating Cycles 1000
Product Status Active
Includes 2 pcs - 1 Connector, 1 Nut
Number of Ports 1
Mfr LEMO
Connector Type Receptacle, Female Socket
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Insertion Loss -
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Panel Mount
Mounting Feature Bulkhead - Rear Side Nut
Series 1E
Cable Group RG-122, 174, 174A, 178B, 188A, 196A, 316B
Body Material Brass
Connector Style Coaxial
Housing Color Silver
Shield Termination Clamp
Package Bulk
Body Finish Chrome
Impedance 50Ohm