PSC12R-120-R-CR1
Phihong USA
Product No:
PSC12R-120-R-CR1
Manufacturer:
Phihong USA
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization Positive Center
Input Type Multi-Blade (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Approval Agency CE, C-tick, cULus
Input Connector Multi-Blade
Size / Dimension 2.82" L x 1.77" W x 1.30" H (71.7mm x 45.0mm x 33.0mm)
Product Status Obsolete
Weight 0.165 lb (74.84 g)
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 12 W
Series PSC12R (12W)
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Cord Length 47.2" (1.20m)
Region Utilized International
Efficiency Level V
Voltage - Output 12V
Mfr Phihong USA
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC