PT22B012B
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT22B012B
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 62.5 mA
Coil Resistance 192 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 9 VDC