PT22B024B
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT22B024B
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 70°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 30.8 mA
Coil Resistance 777 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 20 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 18 VDC