PT270110
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT270110
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 110V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 6.8 mA
Coil Resistance 16.1 kOhms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 11 VDC
Product Status Active
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series PT, SCHRACK
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 110VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 82.5 VDC