PT270L24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT270L24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 30.8 mA
Coil Resistance 777 Ohms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 2.4 VDC
Series PT, SCHRACK
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 24VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 18 VDC