PT270R24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT270R24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Resistance 192 Ohms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 7.2 VAC
Series PT, SCHRACK
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 19.2 VAC