PT370R24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT370R24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Resistance 192 Ohms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 7.2 VAC
Product Status Active
Seal Rating -
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series PT, SCHRACK
Coil Voltage 24VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 19.2 VAC