PT580220
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
PT580220
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 220V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 400VAC - Max
Contact Rating (Current) 6 A
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Coil Current 3.4 mA
Coil Resistance 64.533 kOhms
Mounting Type Socketable
Must Release Voltage 22 VDC
Product Status Active
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Relay Type General Purpose
Series PT, SCHRACK
Operate Time 15 ms
Coil Voltage 220VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Must Operate Voltage 165 VDC