PTKM50R-59H
API Delevan Inc.
Product No:
PTKM50R-59H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 50UH 6.9A 22 MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) 3.3A
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.475" (12.06mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 6.9 A
Shielding Shielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.100" Dia (27.94mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 22mOhm Max
Inductance 50 µH
Series PTKMR
Type Toroidal
Package / Case Radial, Horizontal (Open)
Frequency - Self Resonant 4MHz