PTN0.50WH500
Techflex
Product No:
PTN0.50WH500
Description:
EXPAND SLEEVE 1/2" X 500' WHITE
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color White
Type Sleeve
Length 500' (152.40m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 0.500" (12.70mm)
Mfr Techflex
Environment Protection UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
Diameter - Inside, Expanded 0.750" (19.05mm)