PTN15-A10NB20
CUI Devices
Product No:
PTN15-A10NB20
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
ROTARY POTENTIOMETER, 15MM, VERT
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W