PTN1.75BK30
Techflex
Product No:
PTN1.75BK30
Manufacturer:
Techflex
Description:
EXPAND SLEEVE 1.75" X 30' BLACK
User Guide
Operating Temperature -70°C ~ 125°C
Color Black
Material Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Liquid Protection Gasoline Resistant
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Type Attributes Expandable
Series Flexo® PET
Type Sleeve
Length 30.00' (9.14m)
Diameter - Inside, Non-Expanded 1.750" (44.45mm)
Mfr Techflex
Environment Protection UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded -
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
Diameter - Inside, Expanded 2.750" (69.85mm)