Home / Tactile Switches / PTS830GG140G SMTR LFS
minImg
PTS830GG140G SMTR LFS
C&K
Product No:
PTS830GG140G SMTR LFS
Manufacturer:
C&K
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
User Guide
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 450gf
Mfr C&K
Illumination Non-Illuminated
Features Grounding Pin
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switch Travel 0.15mm
Actuator Height off PCB, Vertical 1.40mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Standard
Circuit SPST-NO
Outline 3.50mm x 2.60mm