PTV09A-4030U-B204
Bourns Inc.
Product No:
PTV09A-4030U-B204
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
POT 200K OHM 1/20W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Number of Turns 1
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Temperature Coefficient -
Mounting Type Through Hole, Snap In
Rotation 280°
Product Status Active
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Series Pro Audio PTV09
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Size - Body Rectangular - 0.433" x 0.382" Face (11.00mm x 9.70mm)