PV37Y104C01B00
Bourns Inc.
Product No:
PV37Y104C01B00
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.25W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 12
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Rectangular - 0.252" x 0.157" Face (6.40mm x 4.00mm)
Product Status Obsolete
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W