PWR4522AS56R0JA
Bourns Inc.
Product No:
PWR4522AS56R0JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
Axial
Description:
RES 56 OHM 5% 3W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±90ppm/°C
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.453" L (5.50mm x 11.50mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 56 Ohms
Power (Watts) 3W