PX0575/15/63
Bulgin
Product No:
PX0575/15/63
Manufacturer:
Bulgin
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Approval Agency CCC, CSA, ENEC, UL, VDE
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series PX
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet 10A