Home / DC DC Converters / R0.25D12-3.33.3/HP
minImg
R0.25D12-3.33.3/HP
Recom Power
Product No:
R0.25D12-3.33.3/HP
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 250MW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 38mA, 38mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 3V
Power (Watts) 250 mW
Series ECONOLINE R0.25D (0.25W)
Type Isolated Module
Package / Case 12-SMD Module, 10 Leads
Efficiency 60 ~ 70%