R0.5Z-1512/HP
Recom Power
Product No:
R0.5Z-1512/HP
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 500MW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 15.75V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 42mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 14.25V
Power (Watts) 500 mW
Series ECONOLINE R0.5Z (0.5W)
Type Isolated Module
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 64%