R1114N351B-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
R1114N351B-TR-FE
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
PSRR 70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series R1114x
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA