R15P212D/R6.4
Recom Power
Product No:
R15P212D/R6.4
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Isolation 6.4 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 85mA, 85mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 13.5V
Power (Watts) 2 W
Series ECONOLINE RxxP2xx/R (2W)
Type Isolated Module
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 87%