RAC15-09DB-E
Recom Power
Product No:
RAC15-09DB-E
Manufacturer:
Recom Power
Description:
AC/DC CONVERTER +/-9V 15W
User Guide
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 833mA, 833mA
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 8-DIP Module, 5 Leads
Efficiency -
Mfr Recom Power
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -9V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cULus
Voltage - Output 1 9V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.52" L x 1.80" W x 0.94" H (64.0mm x 45.6mm x 23.8mm)
Weight 0.265 lb (120.2 g)
Number of Outputs 2
Power (Watts) 15 W
Series POWERLINE RAC15-B (15W)
Type Enclosed
Standard Number 60601-1
Package Box
Load Regulation ±1%