RAC20E-05SK/277
Recom Power
Product No:
RAC20E-05SK/277
Manufacturer:
Recom Power
Description:
20W AC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
Product Status Active
Current - Output (Max) 4A
Line Regulation ±0.5%
Package / Case 4-DIP Module
Efficiency 80%
Mfr Recom Power
Features -
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 90°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.07" L x 1.09" W x 0.91" H (52.7mm x 27.6mm x 23.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Power (Watts) 20 W
Series RAC20E-K (20W)
Type Enclosed
Standard Number 62368-1
Package Tube
Load Regulation ±0.2%