RAC40-15SA-E-ST
Recom Power
Product No:
RAC40-15SA-E-ST
Manufacturer:
Recom Power
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 40W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency CE, cURus
Minimum Load Required -
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.41" L x 2.51" W x 1.20" H (111.9mm x 63.7mm x 30.5mm)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Current - Output 1 2.67 A
Power (Watts) 40W
Series POWERLINE RAC40-A (40W)
Type Enclosed
Efficiency 83%
Mfr Recom Power
Features DC Input Capable, Universal Input
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC