RBC50DRES-S93
Sullins Connector Solutions
Product No:
RBC50DRES-S93
Description:
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.100
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Number of Positions 100
Color Green
Read Out Dual
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish Gold
Contact Type Full Bellows
Termination Solder Eyelet(s)
Flange Feature Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Gender Female
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Card Thickness 0.093" (2.36mm)
Number of Positions/Bay/Row 50
Series -
Pitch 0.100" (2.54mm)