RC1/4272KB
Kamaya Inc.
Product No:
RC1/4272KB
Manufacturer:
Kamaya Inc.
Package:
Axial
Description:
RES 2.7K OHM 10% 1/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Carbon Composition
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Axial
Resistance 2.7 kOhms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W