RC1R0EA4R70K
Ohmite
Product No:
RC1R0EA4R70K
Manufacturer:
Ohmite
Package:
SMD J-Lead, Recessed
Description:
RES SMD 4.7 OHM 10% 1W J LEAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Carbon Composition
Height - Seated (Max) 0.278" (7.06mm)
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient -1300ppm/°C
Size / Dimension 0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMD J-Lead, Recessed
Resistance 4.7 Ohms
Power (Watts) 1W