RCH108NP-3R7M
Sumida America Components Inc.
Product No:
RCH108NP-3R7M
Description:
FIXED IND 3.7UH 6.3A 10.9MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.3 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 10.9mOhm Max
Inductance 3.7 µH