RCP0505B2K00GWB
Vishay Dale
Product No:
RCP0505B2K00GWB
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0505
Description:
RES SMD 2K OHM 2% 1.4W 0505
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.025" (0.64mm)
Tolerance ±2%
Temperature Coefficient ±150ppm/°C
Size / Dimension 0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0505
Resistance 2 kOhms
Power (Watts) 1.4W