RD15M10G0Z
Positronic
Product No:
RD15M10G0Z
Manufacturer:
Positronic
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP
User Guide
Dielectric Material Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge 20-24 AWG
Product Status Active
Backset Spacing -
Mfr Positronic
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Copper Alloy
Features Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C