Home / Ceramic Capacitors / RDE5C1H8R0D0M1C03A
minImg
RDE5C1H8R0D0M1C03A
Murata Electronics
Product No:
RDE5C1H8R0D0M1C03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 8PF 50V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series RDE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 8 pF