Home / Ceramic Capacitors / RDEE41H225M2K1C03B
minImg
RDEE41H225M2K1C03B
Murata Electronics
Product No:
RDEE41H225M2K1C03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient Z5U
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series RDE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 2.2 µF