Home / DC DC Converters / REC10-4815DRW/H2/A/M
minImg
REC10-4815DRW/H2/A/M
Recom Power
Product No:
REC10-4815DRW/H2/A/M
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 333mA, 333mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active High
Power (Watts) 10 W
Series ECONOLINE REC10 (10W)
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Efficiency 86%