REC15-2415SZ/H2
Recom Power
Product No:
REC15-2415SZ/H2
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 2 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active High
Power (Watts) 15 W
Series ECONOLINE REC15 (15W)
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 85%