Home / DC DC Converters / REC3-483.3SRW/H4/C
minImg
REC3-483.3SRW/H4/C
Recom Power
Product No:
REC3-483.3SRW/H4/C
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 900mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Power (Watts) 3 W
Series ECONOLINE REC3-SRW (3W)
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Efficiency 76%