Home / DC DC Converters / REC3.5-4812SRW/R10/C/X1
minImg
REC3.5-4812SRW/R10/C/X1
Recom Power
Product No:
REC3.5-4812SRW/R10/C/X1
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3.5W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 10 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 290mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Power (Watts) 3.5 W
Series ECONOLINE REC3.5/R (3.5W)
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Efficiency 84%