Home / DC DC Converters / REC7.5-2405DRW/H3/A/M
minImg
REC7.5-2405DRW/H3/A/M
Recom Power
Product No:
REC7.5-2405DRW/H3/A/M
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 8W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 71°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 750mA, 750mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 18V
Power (Watts) 8 W
Series ECONOLINE REC7.5 (7.5W)
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 8 Leads
Efficiency 82%