RER55F9R53PC02
Vishay Dale
Product No:
RER55F9R53PC02
Manufacturer:
Vishay Dale
Description:
RES CHAS MNT 9.53 OHM 1% 30W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.625" (15.87mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 9.53 Ohms
Power (Watts) 30W
Series Military, MIL-PRF-39009, RER55
Package / Case Axial, Box
Coating, Housing Type Aluminum
Mfr Vishay Dale
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate P (0.1%)