RER65F7000RC02
Vishay Dale
Product No:
RER65F7000RC02
Description:
RES CHAS MNT 700 OHM 1% 10W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 0.405" (10.29mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 700 Ohms
Power (Watts) 10W
Features Military, Moisture Resistant
Failure Rate R (0.01%)